Výstavy

Odhalte soukromý život Friedricha Wilhelma Murnaua, osudy starých kinosálů i polských Židů. Obdivujte mistrovské plakáty k filmům Ingmara Bergmana. Navštivte nejsmutnější místo v Uherském Hradišti a projděte se s Josefem Somrem po stopách natáčení padesátiletého Žertu. Výstavy jsou přístupné zdarma, výstava Stephan Zaubitzer: Cinemas je zdarma přístupná s akreditací.

Friedrich Wilhelm Murnau: Soukromé fotografie

Galerie Slováckého muzea
Termín výstavy: 10. července – 9. září
Termín vernisáže: pátek 27. 7. v 17:00
Sekci věnovanou němým filmům Friedricha Wilhelma Murnaua doprovodí výstava, která představuje režiséra jako fotografa a prezentuje jeho soukromé snímky nafocené na Tahiti během natáčení jeho posledního filmu Tabu. Tento film hraje velmi významnou roli v gay diskurzu, Murnau se díky němu stal emblémem gay hnutí a byl zařazen po bok průkopníků LGBT tématiky v kinematografii.
Širší informace o výstavě najdete zde.

Bergman 100

Slovácké muzeum
Termín výstavy: 15. června – 9. září
Termín vernisáže: neděle 29. 7. v 17:00
Výstava plakátů ze sbírky TERRYHO PONOŽKY představí v rámci výročí (100 let od narození) plakáty k filmům legendárního švédského režiséra Ingmara Bergmana. Výběr plakátů kompiluje jak návrhy československých autorů k filmům uvedených v domácích kinech do roku 1989 tak i plakáty polských a německých tvůrců.
Všechny plakáty jsou součástí sbírky Terryho ponožky 20 000 plakátů online na www.terryhoponozky.cz.

Stephan Zaubitzer: Cinemas

Kino Hvězda
Termín výstavy: 27. července – 29. srpna
Termín vernisáže: sobota 28. 7. v 17:30
Jednosálovým kinům na celém světě hrozí zánik. Proto se je německý fotograf Stephan Zaubitzer rozhodl zdokumentovat. Fascinuje jej unikátní architektura i stylové interiéry starých kin. Vydal se za nimi do Brazílie, Kalifornie, Indie, na Kubu i do České republiky.
Oficiální webové stránky: http://www.stephanzaubitzer.com/sets/cinemas/

Po-lin. Židé v republice mnoha národů

Knihovna BBB
Termín výstavy: 27. července – 16. září
Termín vernisáže: pondělí 30. 7. v 16.00
Polsko-litevský stát byl v 16.-18. století světovým centrem židovské vzdělanosti a kultury. Výstava připravená ve spolupráci Polského institutu v Praze a Muzea dějin polských Židů Polin mapuje osudy židovské komunity na území „republiky mnoha národů“.

Vstupem Vnik

Věznice Uherské Hradiště
Termín výstavy: 30. července – 3. srpna, 13.00 – 18.00
Termín vernisáže: pondělí 30. 7. v 13:00
Výstava trojice studentů pražské Akademie výtvarných umění v Praze.
Volné termíny prohlídky věznice: 1. srpna v 14:30, 15:00, 15:30, 3. srpna v 14:00, 14:30, 15:00, 15:30 – omezená kapacita, nutná registrace na david.barton@lfs.cz.
Sochy a malby zasazené do prostoru, jehož rysy se vyznačují syrovostí a odosobněností, vybízejí k věčné a neřešitelné otázce po vztahu díla a prostoru. Může tento vztah vést k rozšíření jednoho či druhého? S vědomím výjimečnosti tohoto místa autory však zajímá, do jaké míry a zda vůbec zde médium sochy a malby může obstát.
Vystavující: Dominik Adamec, Marta Zechová, Ondřej Filípek

Žertu na stopě

Veřejný prostor – centrum Uherského Hradiště
Termín výstavy: 27. července – 5. srpna
Termín vernisáže: 28. 7. v 15:00, altán ve Smetanových sadech
Výstava představuje fotografie Jana Kuděly z natáčení snímku Žert (Československo, 1968).
Barrandovský kolektiv filmařů v čele s režisérem Jaromilem Jirešem pořizoval v srpnu 1968 v Uherském Hradišti a ve Vlčnově záběry pro tento dnes již legendární film podle knihy Milana Kundery. Za fotografiemi se vydáme na konkrétní místa těchto filmových lokací v doprovodu průvodce nejpovolanějšího, pana Josefa Somra.
Děkujeme společnosti Barrandov Studio a.s. za zapůjčené fotografie.
…a kde fotografie najdete?

Respekt: Fotografie

Smetanovy sady – v blízkosti Respekt stanu
Termín výstavy: 27. července – 5. srpna
Termín vernisáže: 29. 7. 15:30 / Smetanovy sady u stanu Respektu
Týdeník Respekt představuje práci fotografů Milana Jaroše a Matěje Stránského.
Fotografie zachycují jak významné politické, společenské a kulturní události, tak i všední okamžiky každodenního života v posledních pěti letech. Výstava tak ve zkratce postihuje pohled na současné Česko.

Festivalové prostory LFŠ

Materiálem bude papír, klíčovou výzvou recyklace a námětem džungle. Motivy a barvy vychází z letošního festivalového vizuálu Markéty Steinert. To jsou pilíře výtvarné idey 44. LFŠ, jejímž cílem je maximální sjednocení na základě materiálu a stylizace. Úkolu scénograficky pojmout festivalové centrum Letní filmové školy se ujal tvůrčí kolektiv studentů, studentek, absolventů a absolventek Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti: Karolína Vintrová, Markéta Lakosilová, Lucie Gajdošová, Martásek Vojtěch, Světla Malinová, Simona Kašná, Lukáš Buček
Děkujeme SUPŠ UH za spolupráci!