Antonín Staněk

Ministr kultury České republiky

Milí přátelé, fanoušci a znalci filmu,

jak by vypadalo léto bez Letní filmové školy v Uherském Hradišti? Jistě by nebylo méně horké, bylo by však chudší o příběhy, zážitky, setkání a objevování. Proto jsem rád, že také po čtyřiačtyřicáté bude Uherské Hradiště inspirací pro všechny, kdo chtějí několik letních dní zažít jinak a jedinečně; s filmem.

Letošní Letní filmová škola mimo jiné připomene a oslaví tento rok všeprostupující výročí vzniku republiky, tedy i české kinematografie. Témata letošního ročníku obsáhnou vážnost lidského dospívání i zvláštnosti filmové tvorby. Pozvání přijali zajímaví hosté nejen z filmového světa; doprovodné programy zaplní město hudbou i tancem.

Historie a význam Letní filmové školy jsou nezpochybnitelné. Ministerstvo kultury je dlouholetým a hrdým podporovatelem a partnerem této akce a ani letos tomu není jinak. Vážím si toho, že jako ministr kultury mohu dát „Filmovce“ záštitu. Přeji jejímu 44. ročníku úspěch a radost!

Stanislav Blaha

Starosta města Uherské Hradiště

Vážení přátelé filmového umění,

vítám vás v Uherském Hradišti a přeji vám, abyste u nás strávili nezapomenutelné chvíle na 44. Letní filmové škole 2018.

Do celkového obrazu města se nesmazatelně otiskuje každá významná událost a Letní filmová škola každoročně patří k těm nejdůležitějším z nich. Všechny její předchozí ročníky nám zanechaly mimořádně bohatý odkaz a já jsem nadšený, že se na něj daří navazovat.

Kritériem úspěšnosti festivalu však nejsou tabulky nebo nějaké statistiky, ale spokojenost a dobrý pocit návštěvníků. A kladná zpětná vazba, kterou máme vždy už v průběhu přehlídky i po jejím skončení, je důkazem, že do Uherského Hradiště jezdíte za filmovým uměním rádi. Město Uherské Hradiště je jedním z hlavních partnerů Letní filmové školy. Festival podporujeme nejen finančně, ale ke spokojenosti jeho návštěvníků se snažíme přispívat i odpovídajícím zázemím a servisem.
Rád vyzdvihuji ojedinělou spolupráci s vedením a organizátory festivalu a ochotu filmových odborníků a tvůrců přijet a prezentovat tady své umění.

Letos mě těší také skutečnost, že Letní filmová škola bude reflektovat 100. výročí vzniku Československé republiky představením české a československé kinematografie, což vhodně doplňuje další akce města Uherské Hradiště k této události.

V naší paměti se trvale uchová to, jak nás kde přijali, jak se k nám chovali a co nám tam sdělili. Proto bych si přál, aby Uherské Hradiště bylo v těchto dnech otevřenou náručí a šťastným místem pro vás všechny.

Jiří Čunek

Hejtman Zlínského kraje

Vážení přátelé filmu,

vítám na Letní filmové škole vás všechny, kdo sem přijíždíte opakovaně, i vás, kdo jste tady letos poprvé.

„Filmovka“ je známá tím, že si každého získá svou komorní a přátelskou atmosférou. Na této přehlídce je sympatické to, že kromě projekcí pozoruhodných děl světové kinematografie zároveň dává možnost zblízka se při besedách setkávat s tvůrci. A hlavně s nimi mluvit – nejen o filmu, ale o kumštu vůbec, a učit se ho vnímat, porozumět jeho „řeči“.

Kromě spousty doprovodných akcí, které štědrý program „Filmovky“ doplňují, přijměte pozvání i do okolí města Uherského Hradiště – ať už na památné poutní místo Velehrad, na starobylý hrad Buchlov, do muzea letadel v Kunovicích nebo třeba ke koupeli v Ostrožské Nové Vsi.

A pokud Zlínský kraj neznáte, doporučuji vám navštívit web www.vychodni-morava.cz, kde naleznete další tipy na výlety a informace o regionu.

Přeji vám krásné kulturní zážitky a příjemný pobyt!

J. E. Ole Frijs-Madsen

Velvyslanec Dánského království v ČR

Je mi velkým potěšením převzít záštitu nad 44. ročníkem festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Letošní ročník je pro Dánsko obzvlášť důležitý, protože představí průřez tvorbou předního dánského režiséra Larse von Triera. Tento hlavní představitel hnutí Dogma 95 je jistě osobností, která si zaslouží pozornost jak filmařů, tak široké veřejnosti.

Přeji festivalu mnoho spokojených diváků, kteří si odnesou spoustu zážitků i nových poznatků ze světa filmu.