Letní kino ve Smetanových sadech se letos posunulo na bývalé místo Divadelního stanu a chystá se promítat samé české velikány. Program nazvaný Giganti českého filmu nabízí šanci spatřit některé tituly tak, jak byly klasickou cestou sestříhány, opticky vykopírovány a chemicky vyvolány.

Poetiku klasické filmové projekce z přenosného 16mm formátu zažijete např. u Extase, slavného díla Gustava Machatého. Kromě mihotání filmového zrna, bílé vykopírované špíny z negativu a černé špíny nasbírané filmovými projekcemi, zažijete také pauzu uprostřed filmu, potřebnou pro výměnu kotouče.

“Snaha popsat rozdíl mezi digitálním a opravdovým filmovým promítáním je srovnatelně obtížná, jako popsat niterné zážitky po použití rozumného množství lysohlávek. Klasický film je zkrátka přirozeným nedokonalým mechanickým médiem pro sdílení pohyblivých obrázků. Promítá se do něj i z něj každá chyba nejen tvůrců, filmových laborantů, ale i promítačů. Některé scény, zvláště ty lechtivé, tak mohou zmizet navždy v osobních smotcích promítačů pro zaplácnutí jednoho z všedních dní. Odolali hladu a touze po vystřihnutí lechtivých scén všichni promítači Extase za zruba 85 let existence této kopie Národního filmového archivu? A bavilo by je stříhat do digitalizátu, když by si pak erotický úlovek nemohli vzít do ruky?” láká na první dnešní promítání od 21.30 ve Smetanových sadech provozovatel letního kina Richard Vacula.