Kreativní profese od sebe často nemají daleko a důkazem je i další host LFŠ Mathieu Pradat. Během pár dní natočil, inspirován svým snem, nízkorozpočtový VR film Proxima, který bodoval na festivalu v Cannes, Berlíně i Benátkách. Na filmovou školu přišel francouzský architekt svůj film uvést, ale také povyprávět, jak se k nové technologii vůbec dostal.

Jeho Lekce filmu se nejvíc soustředila na způsob natočení nejnovějšího VR zážitku pojmenovaného Proxima, což je také název hvězdy ze souhvězdí Kentaura. Pradat ukázal a vysvětlil postup myšlenkového zákulisí projektu od náčrtů obrazů ze snu, přes hledání lokace prázdného pařížského parkoviště, výběru herce Fabrice Adde, ve virtuální realitě obnaženém, po surreálné efekty a práci se zvukem, kterou na VR zvláště zdůraznil jako přelomovou.

Pradat na druhou stranu také lehce varoval před volbou techniky. Podle něj jím zvolená kamera nedokáže dostatečně vykreslit barvu nahoty v celé své kráse, ale i tak nakonec doporučil levnější techniku, se kterou sám pracoval a zdá se mu méně důležitá než kvalita samotného obsahu. Upřednostnění VR před klasickým filmem si odůvodnil tím, že nechtěl divákům svůj sen pouze ukázat, chtěl je dostat přímo do něj. Pokud se chcete stát součástí Pradatova snu, VR zážitky jsou dostupné každý den po rezervaci v Redutě 2. Další setkání s tímto Francouzem proběhne na diskuzi Brave New VR Worlds: Futurologický kongres na dohled? v neděli od 17.30 v Klubu Kultury 2.