44. Letní filmovou školu Uherské Hradiště slavnostně zahájí Bahman Ghobadi s filmem Želvy mohou létat, který čeští diváci mohli vidět před deseti lety v rámci Projektu 100. Ghobadi při této příležitosti převezme Výroční cenu AČFK.

Bahman Ghobadi na zahraničních festivalech prorazil v roce 1999 krátkým dokumentem Žít v mlze. Vzápětí na něj navázal celovečerním debutem Čas opilých koní. Syrové drama zachycující život kurdských dětí v nehostinném prostředí na hranicích mezi Íránem a Irákem získalo v Cannes Zlatou kameru pro nejlepší debut. Na děti zaměřil pozornost také ve svém třetím filmu Želvy mohou létat z prostředí uprchlického tábora. Pozoruhodný život íránských hudebníků přibližuje film o teheránské undergroundové hudební scéně Nikdo nic neví o perských kočkách, po jehož natočení byl Ghobadi nucen opustit zemi. Sezónu nosorožců, s Monikou Bellucciovou v roli manželky proskribovaného íránského básníka, musel natočit v Istanbulu. Svůj zatím poslední film, dokumentární portrét Kurdistánu Vlajka bez země, realizoval v Iráku. Tento film kromě jiného dokládá, že Ghobadi coby přední tvůrce kurdské odnože nového íránského filmu nijak nepolevuje v úsilí vypovídat pravdivě o životě národa, který se nachází v permanentním existenčním ohrožení.

Přínos režiséra shrnul hlavní dramaturg festivalu Jan Jílek následovně: “Bahman Ghobadi je klíčovou osobností íránského i kurdského filmu, jejíž hlas zní a filmy rezonují na všech velkých světových festivalech. Pro LFŠ je nesmírnou ctí přivítat po Abbasi Kiarostamim a Mohsenu Makhmalbafovi dalšího klíčového tvůrce z tohoto kinematograficky fascinujícího prostoru.”

Filmy Bahmana Ghobadiho na LFŠ