Do Uherského Hradiště dorazil významný britský režisér Mike Leigh a zůstane až do pátku večer, kdy si převezme Výroční cenu AČFK. Během své návštěvy uvádí osm svých filmů a k tomu tři své oblíbené snímky, včetně Formanových Lásek jedné plavovlásky. “Ten film inspiroval všechny filmaře té doby, nejen mě a Kena Loache,” uvedl Leigh a později na tiskové konferenci zavzpomínal, jak se jako komparzista krátce účastnil natáčení Formanova snímku Ragtime.

Mezi svými filmy, které v Hradišti doprovází dlouhou diskusí po promítání, patří Nahý, tragikomedie s Davidem Thewlisem, která ho v roce 1993 proslavila. “Chtěl jsem se podívat na nepřijatelné mužské chování. K tomu mě zajímalo, jaké to bude v novém miléniu, jestli svět skončí v roce 1999, jak se tvrdilo,” odhalil své motivace režisér.

Leigh naprosto chápal, že diváci Filmovky o dotazech po projekci chvíli přemýšleli. “Tohle je film, po kterém se buď jdete zabít, nebo si dáte koupel, nebo někam odejdete rozmýšlet o životě,” podotkl. Publikum ale neodešlo a brzy se ptalo např. na roli improvizace v Leighových dílech, práci s Davidem Thewlisem, proč se film jmenuje Nahý nebo zda má on sám s hlavním antihrdinou něco společného, jak prý tvrdí jedna biografie. “Jestli tohle někdo napsal, tak to byl nějaký novinář, který mě nikdy nepotkal. Vyrostl jsem ovšem v Manchesteru a znám lidi jako je Johnny. Navíc umělcovým údělem je pozorovat svět a prezentovat ho divákům podle svého,” vysvětlil režisér, proč může vyprávět o komkoliv.