Letošní 44. ročník Letní filmové školy, tematicky ukotvený jako průvodce filmovou džunglí, je za námi. Všechna „zmrzlinová“ ocenění jsou rozdána, druhý ročník projektu LFŠ uvádí, v němž hlasování diváků rozhoduje o filmu, který bude oficiálně nasazen do distribuce, vyhrálo koprodukční společenskokritické drama A dýchejte klidně islandské režisérky Ísold Uggadóttirové.

V kinosálech v neděli proběhly tři poslední projekce filmů vybrány těmi nejpovolanějšími, Radanou Korenou, Ivou Hejlíčkovou a Janem Jílkem. Oficiálně však Filmovka skončila už předchozího večera o dvacáté hodině v sále Kina Hvězda.

Ukončovacím ceremoniálem provedl diváky opět herec Slováckého divadla Jožka Kubánik, který postupně pozval na pódium ředitelku festivalu Radanu Korenou, programovou ředitelku Ivu Hejlíčkovou, starostu Uherského Hradiště Stanislava Blahu i mluvčího společnosti innogy, jednoho z hlavních partnerů LFŠ, Luboše Falhaura. Každý z nich vyjádřil velké díky všem, kteří se na programu a pohodové atmosféře Filmovky podíleli, ať už organizačně nebo jako diváci.

Vrcholem večera pak byla světová premiéra novinky Roberta Sedláčka Jan Palach, které se za doprovodu hereckého štábu režisér osobně zúčastnil. Projekci doplnilo překvapení v podobě pětatřicetiminutového předfilmu Zmatek (1968-1990), dokumentujícího dění 21. srpna 1968 autentickými záběry, který uvedl jeden z jeho tvůrců, Jaromír Kallista. Po skončení celého programu reagoval Sedláček na navrhovanou diskuzi slovy „O čem diskutovat? Všechno je v tom filmu,“ načež obecenstvo ocenilo celý tvůrčí tým velkým potleskem. Co k tomu dodat? Na viděnou za rok na 45. Letní filmové škole!