Letos podruhé představí Letní filmová škola společně s Be2Can Distribution v sekci Be2Can Starter (loni Letní festivalové echo) špičkové festivalové snímky z Berlína, Benátek a Cannes. A na jaké filmy se můžete těšit?

3 dny v Quiberonu

Filmová hvězda Romy Schneiderová přijíždí do francouzského letoviska zbavit se své závislosti na alkoholu. Kromě procedur ji čeká i rozhovor pro deník Stern. Toto interview bude její poslední. Hluboce melancholický a mistrně vystavěný portrét jedné výrazné osobnosti na sklonku kariéry soutěžil na Berlinale.

Modlitba

Tichý, nenápadný, ale pronikavý, nesentimentální a formálně čistý film o víře, možnostech nápravy, různých podobách závislosti a obtížné volbě mezi láskou k člověku a láskou k Bohu patří k vrcholům letošního Berlinale, kde získal cenu pro nejlepšího herce, i dosavadní pestré filmografie Cédrica Kahna.

Láska mezi regály

Netradiční lovestory zasadil Thomas Stuber do prostředí velkoskladu, kde jednotlivé sekce i lidské osudy oddělují obří regály. Civilní, neokázalý příběh milostného vzplanutí nováčka a lahůdkářky realisticky zachycuje prostředí i aktéry a zároveň funguje jako elegantní metafora všední touhy po změně.

Tranzit

Německý filmař Christian Petzold prozkoumává fantomy evropské migrace a identity. Jeho neobvykle pojatý snímek s řadou melodramatických i politických motivů zasazuje příběh z doby nacistické okupace Francie do současných reálií. Film soutěžící letos na Berlinale si vysloužil přezdívku „kafkovská Casablanca“.

Tvář

Na Berlinale oceněná novinka přední polské režisérky Małgorzaty Szumowské jako nekompromisní i mimořádně vtipná studie krize identity brilantně kloubí realismus, fantazijní prvky a černý humor. Formálně vynalézavá bajka představuje jedinečný pohled na deformovanou tvář polského venkova a maloměsta. Film uvede do českých kin AČFK společně s Be2Can Distribution v září 2018.