Přesně před padesáti lety se v Uherském Hradišti natáčela adaptace románu Milana Kundery Žert. Výročí v sobotu připomněla jak speciální projekce nestárnoucího snímku Jaromila Jireše doprovozená povídáním s představitelem hlavní role Josefem Somrem, tak netradiční vernisáž výstavy fotografií z filmu, vyvěšených přímo na místech, kde vznikly.

Autorem fotek je Jan Kuděla, který návštěvníkům přinesl ukázat u celé fotoalbum. Vernisáž ve formě rozhovoru s pány Kudělou a Somrem se konala v altánku ve Smetanových sadech, který si ve filmu také zahrál. “Vzpomínky na natáčení mám krásné, ale někdy smutné, protože většina štábu už nás opustila,” uvedl Josef Somr, pro kterého Žert znamenal třetí film. Herec sám ze Slovácka pochází, konkrétně z nedalekého Vracova. “Moravák byl i Jaromil Jireš a Kundera ho považoval za svého režiséra,” prozradil Somr. “Jireš měl rád ženy a ještě víc svou profesi. Každý záběr měl předem promyšlený,” popsal režiséra Jan Kuděla.

Před promítáním Žertu pak Somr zavzpomínal na to, jak spolu s Milanem Kunderou navštívili v Hradišti sklípek, i jak natáčení přerušila srpnová okupace Československa. Na závěr divákům popřál: “Mějte se rádi, to je to jediná, co nám už chybí.”