Od pátku je 44. Filmovka zahájena prakticky, od sobotního večera i oficiálně. Na pódium kina Hvězda vystoupila ředitelka LFŠ Radana Korená, aby poděkovala týmu, partnerům, upozornila na sekci Kdo jsou Češi? a popřála publiku, aby si užilo filmy.

S díky a přáním, aby diváci v letošní filmové džungli objevili co nejvíce překvapení, se přidala programová ředitelka Iva Hejlíčková. Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha přidal potvrzení, že město uzavřelo s pořádající Asociací českých filmových klubů smlouvu na dalších deset let a k publiku promluvil i zástupce hlavního partnera innogy Luboš Falhaur.

Poté na pódium přišel i režisér Bahman Ghobadi, aby si převzal Výroční cenu AČFK ve formě zmrzliny za hrané filmy i dokumenty, které s nebývalou intenzitou analyzují minulost, současnost i budoucnost kurdského národa.”Jsem tu moc rád, do Česka jsem přijel poprvé. Publikum tu je úžasné, organizátoři se pořád smějí, čerpám tu ztracenou energii. Pět let jsem nechtěl nikam jezdit, ale můj kamarád Mehdi Abdollahzadeh mě dotlačil, abych sem přijel. A já teď doufám, že tu budu moct ukázat i svůj nový film, který letos začnu točit. I love you guys!” poděkoval nadšený filmař.