Jedním z hostů letošní 44. ročník je chilský režisér Alejandro Fernández Almendras. Už v pátek v Hradišti představil svůj debut z roku 2009 Huacho. Ten vypráví o jednom dni ze života čtyřčlenné venkovské rodiny, do jejich životů zasahují finanční problémy.

Po skončení projekce přišel režisér zodpovědět otázky diváků. Vysvětlil, že jednoslovný název snímku Huacho může znamenat „osamělý“, ale stejně tak i „bastard“ – význam se mění v závislosti na části Chile, ve které jej použijete. Každopádně odkazuje k absenci otce malého chlapce ve filmu, která má symbolizovat nedostatek pracovní síly i hlavního zdroje finančních příjmů na chilském venkově.

Při otázce na zdroje inspirace odkázal režisér na íránskou kinematografii a režiséra Abbase Kiarostamiho, jehož filmy ho fascinují realističností, jíž dosahují například přítomností neherců nebo dlouhými záběry. Naopak filmy Lisandra Alonsa, jakkoli je má rád, mu údajně inspirací nebyly. „Jediné co je spojuje, je postava muže kácejícího stromy v lese,“ glosoval režisér.

Jeden z dotazů se vztahoval i k recepci tohoto filmu v režisérově vlasti. Ze strany kritiků byla pozitivní, návštěvnost ale bohužel kvůli omezené distribuci nebyla vysoká. Nejspíš i proto Almendrase potěšil zájem diváků o jeho debut zde, v Uherském Hradišti.