Velkolepou podívanou plnou barev a vaudevillových výstupů na hity Irvinga Berlina nabídla hollywoodská klasika Není nad showbyznys, která se do programu LFŠ dostala v rámci sekce Žánr: Muzikál.

“Z hlediska choreografie, na kterou se zaměřujeme, je ten film méně průkopnický, nicméně je pozoruhodný z několika důvodů,” upozornila programová ředitelka Filmovky Iva Hejlíčková. Mezi ony důvody patří i výstup, v němž Marilyn Monroe zpívá píseň Heatwave (tedy Tropická vedra) a tančí podle choreografie Jacka Colea. “Ten vlastně vynalezl divadelní jazzový tanec, který ovlivnil řadu dalších choreografů a využívá se dodnes,” dodala Hejlíčková s tím, že především díky této scéně snímek do programu LFŠ zařadili.

Film, jehož scénář napsali rodiče Nory Ephronové, stál 4 miliony dolarů. “A každý dolar je na něm vidět,” podotkla Iva Hejlíčková. Název snímek převzal z Berlinova hitu z muzikálu Annie Get Your Gun, který proslavila Ethel Mermanová. Ta si zahrála i jednu z hlavních rolí v této komedii o životě rodiny vaudevilleovských umělců. Roli jednoho z jejích synů dostal Donald O’Connor, který Není nad showbyznys považoval za nejlepší film, co kdy natočil – a to si zahrál i ve Zpívání v dešti (které se na LFŠ také promítá a patří i do letošního muzikálového Projektu 100).