Letní filmová škola přivítá vzácné hosty. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české kinematografie bude herečka Iva Janžurová. Oba umělci převezmou v Uherském Hradišti Výroční cenu AČFK.

Mike Leigh natočil řadu snímků oscilujících mezi britským sociálním realismem a svébytnou autorskou stylizací. Leighovo kompaktní dílo se vyznačuje citlivou prací s herci postavenou často na improvizaci, zkoumáním modelu rodiny a specifickým nádechem citlivosti a zranitelnosti. Leigha můžeme vnímat také jako objevitele mnoha hereckých hvězd, včetně Tima Rotha, Garyho Oldmana a Brendy Blethynové. Mike Leigh uvede na LFŠ reprezentativní retrospektivu svých filmů a v rámci “divoké karty” také tři snímky z historie světové kinematografie, které jej nejvíce ovlivnily, včetně Lásek jedné plavovlásky Miloše Formana.

“Letní filmovou školu navštěvují především mladí diváci a my jsme šťastní, že jim můžeme představit a připomenout nejen mladé, začínající tvůrce, ale i legendy, které utvářely podobu českého i evropského filmu. Z tohoto pohledu je pro nás velkou ctí, že naše pozvání přijaly dvě osobnosti, které každá po svém hluboce oslovily nejen miliony diváků, ale i své profesní následovníky. O Mikeu Leighovi už byla řeč výše, paní Ivě Janžurové chceme vzdát hold za více než půlstoletí neuvěřitelně mnohotvárné herecké práce, která v českém kontextu jen stěží najde obdobu,” řekla programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková.

U příležitosti udělení Výroční ceny AČFK Ivě Janžurové uvede festival sugestivní drama Petrolejové lampy, jímž zároveň vzdá hold tvorbě Juraje Herze, bláznivou komedii „Pane, vy jste vdova!“ a psychologicky laděnou road movie Výlet.