Když jí bylo sedmnáct, stala se skriptkou Ingmara Bergmana – prostě proto, že tuhle práci nikdo jiný dělat nechtěl. Tak začala spolupráce, která trvala téměř 30 let a o které přijede Bergmanova „pravá ruka“ vyprávět i na Letní filmovou školu. Katinka Farago.

Dobrý den,

požádali mě, abych napsala něco o Ingmaru Bergmanovi a o tom, jaké bylo pracovat pro něj a s ním. Ono “s ním” zní možná trochu neskromně, ale po třiceti letech už to opravdu bylo spíš s ním než pro něj.

Zpočátku to byla hrůza hrůz. Mně bylo sedmnáct a on měl dost hroznou pověst, říkalo se, že skriptky normálně vyhazuje ze studia. Takže jsem se samozřejmě bála. Ale po řadě strašlivých hádek před štábem a herci jsem začala chápat, o čem to celé bylo. Stávalo se to vždycky, kdy některý z herců udělal něco, co se mu nelíbilo, anebo nějak protestoval. On se s herci hádal jen málokdy a to hlavně z praktických důvodů. Slzy ničí make up a tak dále, znáte to, ztrácíte drahocenný čas. A on byl velmi praktický muž, takže bylo daleko snazší křičet na skriptku.

Jak ale stárnul, zjistil, že ho to stojí příliš mnoho energie a všechno už pak šlo klidněji a přátelštěji.

Při práci s ním byly důležitými faktory důvěra, upřímnost, ambice a dochvilnost.

A když už je řeč o ambicích, Ingmar Bergman byl ten nejambicioznější režisér, s jakým jsem kdy pracovala. A bylo jich přes šedesát, takže mám s čím srovnávat. Ingmar si každý večer dělal pečlivé přípravy, protože nenáviděl improvizaci, a co je nejpodstatnější, byl velmi pokorný.

Nikdy neřekl a ani si nemyslel, že by byl jedním z nejlepších na světě. Každé ráno pro něj představovalo nový, těžký začátek. Bylo pro něj složité už jen jít do studia a začít pracovat, s pochybnostmi, jestli je schopen odvést dobrou práci. Často mi ho bývalo hrozně líto, když jsem viděla, jak špatně mu je, fyziky i psychicky.

Začala jsem s ním pracovat v roce 1954 a naše spolupráce pokračovala až do roku 1984. 30 let, 19 filmů. Poslední byl Fanny a Alexandr.

Navíc deset let jako zaměstnanec jeho Company Cinematograph.

Měla jsem velké štěstí, že jsem pracovala s tím nejlepším.