“Většina mých filmů vznikla z velmi široké myšlenky. Kromě Very Drakeové, kterou jsem se chtěl vyjádřit k tématu ilegálních potratů nebo Tajností a lží, kde se odrazil fakt, že mí přátelé adoptovali dítě,” začal svou Lekci filmu britský filmař Mike Leigh.

V následující víc než hodině a půl pak publiku popsal svůj unikátní styl dlouhých zkoušek, během nichž se často teprve rodí postavy a příběh filmu. “Pracuju s charakterovými herci, tedy lidmi, kteří nehrají sami sebe a zajímají se o svět. Vždy chci, aby vycházeli z nějakého skutečného zdroje a trvám na striktní disciplíně. Herci při zkouškách musí zůstat svou postavou a reagovat jako ona. Na konci dne je ale důležité, aby z postavy vystoupili, jinak by to mohlo být i nebezpečné,” popsal Mike Leigh s dodatkem, že by měl být v Guinessově knize rekordů za to, kolik dlouhých nudných improvizací během zkoušek odseděl. “Ale to je nutné, aby z toho vzešlo něco dobrého,” podotkl.

Leigh vyrostl v Manchesteru. “Do sedmnácti letech jsem neviděl film, který by nebyl v angličtině. Pak jsem odjel do Londýna a jako první jsem do kina zašel na Sedmou pečeť od Bergmana. Byl jsem úplně unesen,” zavzpomínal. Na své filmy se může dívat dodnes, nejraději s diváky. “Pro ně je ostatně točím.”