Byla to návštěva krátká, ale nadmíru příjemná. Slavná česká herečka Iva Janžurová přijela na den na Filmovyku debatovat o komedii “Pane, vy jste vdova!”, rozprávět o svém životě na Lekci filmu a převzat si Výroční cenu AČFK za doprovodu ovací ve stoje nadšeného publika.

“Moc děkuju za aplaus, trochu se mi chce plakat. Těším se, že jsem tady, doufám, že jste mi tu cenu tím aplausem odsouhlasili. Hradiště je krásné čisté město, panu starostovi jsem to už pochválila,” poděkovala herečka a vzápětí upozornila na přítomnost svých dvou vnuků v sále kina Hvězda i na Filmovce. “Ten starší Alfred už do filmu fušuje, na YouTube jeho filmy najdete, jeden se jmenuje Dva gauneři,” zpropagovala své rodinné příslušníky.

Cenu ve tvaru zmrzliny získala “za půlstoletí filmové práce, v níž vrchovatou měrou zúročila svůj mimořádný a nesmírně všestranný herecký talent.” Ten její učitelská rodina zpočátku moc nepodporovala, jak Janžurová vzpomněla na dvouhodinové Lekci filmu. “Už jako dítě jsem předváděla doma s bratry scénky a poznala jsem zákonitosti gagů a jak krásné je slyšet smích publika. Když jsem ale mamince řekla, že chce být herečkou, vlepila mi facku. Bratr se na mě laskavě zadíval a řekl mi, že na to nejsem dost hezká.”

Studovat šla tedy pedagogiku, díky účasti na recitačních soutěžích se ale dozvěděla, že existuje škola pro herce a přihlásila se tam. “Když mě na DAMU vzali, tatínek mi slíbil, že mi koupí ty nejkrásnější šaty, když si to rozmyslím. Maminka jen hekala.” Nakonec rodiče názor změnili – když jejich dcera po škole začala točit televizní seriál, na nějž se dívali i jejich sousedi.