“Oproti tomu vedru při natáčení je tady v Hradišti zima,” uklidnil publikum Filmovky zasažené vlnou veder po promítání svého snímku Mrtvý bod německý filmař Roland Klick. Krimi inspirované italskými westerny se natáčelo na hranicích Izraele a Jordánska, třetím nejteplejším místě na zemi.

Film o třech mužích a jednom kufru peněz vznikl v angličtině, v Německu se ale promítal nadabovaný a stal se hitem. Doma dostal i filmové ceny, z programu festivalu v Cannes ho ovšem stáhli. “Tomu jsem se jenom smál. Cannes je intelektuální sračka. Chtějí ukazovat filmy, co citují Sartra. Já chci, aby mě film oslovil, srdce a duši. Nic tedy proti Sartreovi, studoval jsem filozofii, takže ho znám.”

Mrtvý bod z Cannes vyštípali příznivci tzv. nového německého filmu, u nichž letošní host LFŠ nebyl oblíben. “Nový německý film zapomněl na lidi, podle nich musel být film velké umění. Já točil pro diváky,” vysvětlil Klick. Sám má rád všechny možné filmy, jako své oblíbence jmenoval kromě Leoneho i Felliniho a Antonioniho.