Hned tři muži uváděli novinku Tvář, ověnčenou letos na Berlinale Velkou cenou. Polský snímek se totiž od 20. září podívá do kin díky spolupráci pořadatele Filmovky AČFK a labelu společnosti Film Europe Be2Can. “Be2Can se postarají o distribuci v Praze, my o regiony,” vysvětlil hlavní dramaturg LFŠ Jan Jílek.

Jeho kolegové Aleš Stuchlý a Vít Schmarc pak představili novinku Malgorzaty Szumowské, podle Stuchlého jedné z nejlepších současných evropských režisérek, která je poslední léta ve vrcholné formě. “To ukázal už film Tělo, manifest panelákového spiritismu. Szumowská pitvá mezilidské vztahy a soustředí se na polskou mentalitu. Do takové plastické operace bigotního polského maloměsta by se každý neodvážil,” přiblížil Stuchlý.

“Inspirací pro Tvář byla skutečná událost, první polská plastická operace obličeje. Hlavní hrdina filmu je vesnický rocker a skladba Metallicy, která tu hraje a jejíž název můžeme přeložit jako Pevně zakotvený v sebedestrukci, jeho život docela vystihuje. Szumowská zachycuje vzedmutí nacionalistických vášní a pohrdání všemi a vším, které je problémem nejen Polska,” doplnil ho Schmarc, jenž Tvář považuje za radikální a strhující film.